Historie

V roce 1927 fotbaloví nadšenci založili v hospůdce U Novotných Sportovní klub Polná. Zakladatelé byli pánové Beran, Beneš, Štolba, Zikmund a hned byl zvolen první fotbalový výbor, kde působili pánové Bič, Kocourek, Niederle, MUDr.Turecký, Dr. Bém, Novotný, Beran, Prokop.

K prvnímu fotbalovému utkání došlo dne 8. srpna 1927 na hřišti pod nádražím proti SK Chotěboř. První branku v historii polenského fotbalu vsítil Josef Beran a tehdy přítomných 400 diváků nevědělo, že padla branka, protože mnozí viděli fotbal poprvé v životě. V roce 1927 byly sehrány 3 zápasy se skóre 14:8, dvě výhry a jedna porážka.

Na hřišti pod nádražím se hrálo pouhé tři roky a od roku 1931 za pomoci polenských nadšenců byl získán pozemek na místě, kde stojí Mlékárna, a tam bylo hřiště až do roku 1946, kdy se přestěhovalo na nynější místo. V letech 1928-1932 uspořádal fotbalový klub SK dva sportovní dny za účasti fotbalistů amatérů Slavie Praha. V těchto letech působili v SK většinou hráči z Dobronína. Fotbalisté pořádali taneční zábavy a seznamovací večírky v restauraci U Kořínků na Zápeklí.

Finanční zabezpečení bylo zásluhou dobrodinců a nadšenců pro fotbal. Pokračoval i fotbalový život a zvyšoval se zájem diváků. Například na utkání do Větrného Jeníkova, kam byla organizována kyvadlová doprava, se přepravilo více jak 100 příznivců.

V roce 1932 hrál místní SK Polná v soutěži, které se zúčastnilo 6 družstev a prvním soupeřem v mistrovském utkání byla SK Skuteč. V letech 1933 - 1937 se hrála Východočeská župa, ve které hrály např. Kutná Hora, Čáslav, Golčův Jeníkov, Vrdy Bučice a další. Aby byl základ dalšího družstva, byl v této době založen dorost. V těchto letech 1933 - 1938 byl sekretářem Josef Štěpánek, který se zasloužil o další rozvoj Polenské kopané.

Ovšem přišel rok 1939, kdy nacisté obsadili republiku, a tak v době války byly sehrány jen některé zápasy, z nichž je třeba připomenout zápas z roku 1943, kdy 23.července hrála v Polné rezerva Sparty Praha proti Havlíčkovu Brodu. V předzápase nastoupil místní SK proti Ždáru nad Sázavou a prohrál 1:4, když jedinou branku dal Miroslav Vatter.

SK Polná zásluhou Jindřicha Procházky majitele polenské pily, v roce 1944 opět obnovil svoji činnost. V této době bylo znovu založeno družstvo dorostu pod vedením Arnošta Kaplana, který působil ve funkci jak trenéra, tak vedoucího a porazit toto družstvo se podařilo v této době jen Kutné Hoře. Těsně po válce v roce 1945, obnovil svoji činnost i kolektiv mužů. Nezbývalo však mnoho času na fotbal, protože prvořadým úkolem bylo odstranit nedostatky válečných let. V roce 1948 byla zahájena opět organizovaná soutěž a místní SK měnil svůj název na nynější Slavoj. V tuto dobu byl zařazen polenský Slavoj do okresního přeboru východočeské župy okresu Havlíčkův Brod a tam působil až do roku 1958, kdy přešel pod okres Jihlava, kde začínal opět v okresním přeboru.

V roce 1960 přišel postup do I.B třídy, v roce 1961 a 1962 do I.A třídy a hned v následujících dvou letech následoval pád až do okresního přeboru. V období od roku 1971 - 1977 byl polenský fotbal na velmi dobré úrovni. Dorost i muži hráli I.B třídu, a to velmi úspěšně. Potom přišlo dvouleté období, kde následoval postup a následně pád do okresního přeboru. V roce 1982 se polenský fotbal vrátil do I.B třídy. Po třech letech v roce 1985 opět sestoupil do okresního přeboru.

Přišel rok 1990, kdy se polenský fotbal vrátil zpět do krajských soutěží a v letech 1992 -1993 postoupil po třiceti letech opět do I.A třídy, kterou hrajeme až dodnes. Historickým mezníkem byl rok 1992, kdy do názvu přibylo TKZ a firma TKZ Polná s.r.o. je hlavním sponzorem a nebýt její finanční podpory fotbal v Polné by již delší dobu neexistoval.

Věhlas polenského fotbalu je znám po celé České republice organizováním celostátních turnajů, které začaly v roce 1975 a poslední 23.ročník, se uskutečnil v roce 1997. Na polenském hřišti se vystřídalo 74 kolektivů z České republiky, Slovenska, Německa, Maďarska a Polska. Díky dorosteneckým turnajům se dokázala získat přízeň polenských podnikatelů, a tak 3. listopadu 1995 se hrál v Polné naposledy mistrovský zápas se Soběšicemi na pískovém hřišti a ihned po rekonstrukci fotbalového hřiště a pochopením polenských podnikatelů ČSTV, ČMFS a města se daly dohromady 2 miliony korun a začala se dělat travnatá plocha, která byla slavnostně otevřena 27.června 1997, kdy na hřišti hrály osobnosti České republiky za zájmu 2400 platících diváků.