12.11.2020 17:29
počet zobrazení: 2307

Individuální trénink - přípravky a mladší žáci

Vážení rodiče, rádi bychom vám touto cestou poskytli informace a isnpiraci k možným pohybovým aktivitám (nejen) během aktuálního období, kdy s nimi nemůžeme trénovat na hřišti.

          Vštěpování zdravého životního stylu a potřeby pravidelného sportování (ideálně každodenního) je důležité v předcházení obezitě a možným budoucím zdravotním problémům. Rádi bychom vám touto cestou dali inspiraci k tréninkovým aktivitám, které kluci mohou cvičit kdykoliv jak doma, tak i venku.

Cvičení doma

Kompenzační cvičení


          Když kluci provozují jeden sport více než jiné, může časem dojít ke svalovým dysbalancím kvůli jednostranné zátěži, proto je třeba pravidelně zařazovat kompenzační cvičení. Více již zjistíte v následujícím videu. Ve druhém videu pak dáváme příklady cvičení, které jsou pro kluky vhodné. Videa "Domácí cvičení pro malé fotbalisty" mají již 14. dílů, další díly můžete jednoduše dohledat na youtube.

Cvičení venku

Různé aktivity, běh


          Samozřejmě nejde jen o fotbal, ale o pohyb celkově. I díky ostatním sportovním aktivitám se dětem zvětšuje pohybová základna, na které poté mohou v pozdějším věku stavět. Takže se počítá každá sportovní aktivita, ať už jde o skákání na trampolíně, hru na schovku nebo běhání. Pokud chceme, aby takový běh měl smysl i směrem k fotbalu, tak je dobré u dětí trénovat především rychlost. U rychlosti je důležitý především dostatečný odpočinek mezi jednotlivými běhy (např. 10 s sprint = alespoň 2 minuty odpočinek). Do dalšího sprintu by kluci měli jít plně vydýchaní a odpočatí. Za trénink se pak dá naběhat 5-6 sprintů. Kluci si samozřejmě mohou jít i zaběhat třeba 3-4 km se sourozencem či rodiči, v takovém případě je ale vhodné běh prokládat sprintovými úseky (např. kdo první doběhne támhle k tomu stromu...).

Fotbalový individuální trénink

          Pokud chceme sportovní aktivity vyloženě uzpůsobit fotbalu, je důležité zapojit především míč a aktivity s ním. Takový fotbalový individuální trénink se pak může zkládat z následujících částí:

1. Rozcvička s míčem - jednoduché činnosti na malém prostoru
2. Protažení - jen krátké výdrže do 5 s
3. Koordinační cvičení - různé opičí dráhy, přeskoky...

4. Sprinty - alespoň 6 sprintů - dlouhé pauzy mezi běhy, alespoň 2 minuty
5. Trénink techniky - stejně jako v zápase kombinace činností - například zpracování míče + vedení míče + klička + zakončení (alespoň 20 pokusů, střídat obě nohy)
6. Uklidnění - například střelba z vojele nebo opět technika jako na začátku

Takový trénink by měl trvat alespoň 60 minut, ideálně 90 minut. Výše zmíněné body si můžete projít, včetně ke vzorovým cvičneím, v následujícím videu:

Inspiraci k těmto tréninkům (ať už na hřišti nebo někde na louce, v přírodě) můžete nalézt na následujících odkazech:

https://www.youtube.com/watch?v=9SRmVUtkUc0&list=PLr0RettjY3g2GuAgWN2sh5WJituRvXtCG&ab_channel=M%C5%AFjprvn%C3%ADg%C3%B3l

Strava

 V době, kdy mají děti online výuku tráví v domácím prostředí a u počítače více času, nemusí cestovat do školy a nemohou chodit na pravidelné kroužky. Díky tomu mají snížený energetický výdej a je o to důležitější zaměřit se i na jejich stravu, aby jejich tělo dostávalo přesně to, co potřebuje a zbytečně se nepřejídali. Ke stravě doporučujeme shlédnutí následujících videí společně s dětmi: 
­­­­­­­­ ­ ­ ­

­­­­­© 2003 - 2016 Fotbal Polná, kontakt: slavoj@fotbalpolna.cz, Skype: sk­oca007

­­­­­­­Slavoj TKZ Polná na facebooku
­Powered and created by TELE­3 s.r.o.­­